21 Ιανουαρίου 2016

Λοκομοτίβ Κούμπαν - Παναθηναϊκός 76-67

Ο Παναθηναϊκός αντιστάθηκε στο Κράσνονταρ κόντρα στη Λοκομοτίβ Κούμπαν αλλά τα συνεχή τρίποντα των Ρώσων στο τέταρτο δεκάλεπτο τους χάρισαν τη νίκη (76-67). Τρίτη ήττα σε τρία ματς από τη Λοκομοτίβ για τους "πράσινους".

Έτσι κρίθηκε

Μέσα στη δίνη που κουβαλούσε από την ήττα από τον Ερυθρό Αστέρα, ο Παναθηναϊκός δεν εμφανίστηκε στα πρώτα λεπτά του αγώνα και βρέθηκε να χάνει με 12-0 κάνοντας τα πάντα πιο αργά από τον αντίπαλό του. Κάπου εκεί όμως το τσιπ των πράσινων γύρισε και με όπλο την άμυνα ο Κυπελλούχος αντέστρεψε εντελώς τα εις βάρος του δεδομένα.

Ο Γιάνκοβιτς ήρθε φουριόζος από τον πάγκο για να πετύχει 12 πόντους και να βοηθήσει αποφασιστικά τον Παναθηναϊκό όχι μόνο να καλύψει τη διαφορά (14-14, 16-18, 22-22) αλλά και να χτίσει προβάδισμα. Μέχρι και το 35' όλα δούλευαν ρολόι για τους πράσινους και στις δύο πλευρές του παρκέ, άπαντες έδιναν λύσεις και η διαφορά έφτασε ακόμα και το +12 (24-36 με καλάθι του Φελντέιν). Η Λοκομοτίβ όμως αντέδρασε και μείωσε στον πόντο μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου με τον Παναθηναϊκό να εμφανίζει τις παιδικές ασθένειες του πρώτου πενταλέπτου (πολλά λάθη, αργές επιστροφές).

Με τον Καλάθη να φορτώνεται με τρία φάουλ στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου και τον Γιάνκοβιτς να παίρνει ανάσες ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε οξύ επιθετικό πρόβλημα. Τον κράτησαν όμως στο ματς τα επιθετικά ριμπάουντ του Ραντούλιτσα και το καθαρό μυαλό του Φελντέιν ο οποίος συνέχισε να προσφέρει σε όλους τους τομείς. Το 53-51 άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς για την τελευταία περίοδο.

Οι λεπτομέρειες εν τέλει καθόρισαν το αποτέλεσμα. Ο Παναθηναϊκός δεν είχε την πολυτέλεια να προστατεύει πλέον τον Καλάθη και ο Τζόρτζεβιτς τον έριξε ξανά στη μάχη. Ο Νικ βοήθησε πολύ στην άμυνα την ίδια ώρα που ο Φώτσης έδινε λύσεις με το εξωτερικό σουτ (57-58, 61-61, 64-64). Ομως η Λοκομοτίβ ήταν το ίδιο, ίσως και περισσότερο εύστοχη από το τρίποντο, κάτι που δημιουργούσε πρόβλημα (και ψυχολογικό) στους Κυπελλούχους.

Το τρίποντο του Ντρέιπερ 1:10 πριν από το τέλος έστειλε τη διαφορά στους 6 πόντους (70-64) ενώ ένα ακόμη του Ντιλέινι για το 73-65 έριξε τους τίτλους τέλους σ' ένα ματς που ο Παναθηναϊκός πάντως θα μπορούσε να πάρει. Στο τέλος δε έχασε και με -9 (76-67), διαφορά μεγάλη για την εικόνα του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 38-39, 53-51, 76-67

Λοκομοτίβ: Ντιλέινι 14 (6ασ), Σίγκλετον 4, Ράντολφ 11, Ντρέιπερ 20 (6/8τρ), Κλαβέρ 4, Κολίσκιν 4, Βορόνοφ 6, Ζούμπκοφ 9, Μπρόκχοφ 8

Παναθηναϊκός: Πάβλοβιτς 1, Γιάνκοβιτς 12 (5ρ), Φώτσης 12 (3/6τρ), Ραντούλιτσα 11, Φελντέιν 13 (5ασ), Διαμαντίδης 7 (4ασ), Γκιστ 5, Καλάθης 4 (8ασ, 5ρ)

Ο άνθρωπος του αγώνα

Χέρι αλφάδι ο Ντρέιπερ από τη γραμμή των 6.75μ, έκανε πολύ μεγάλη ζημιά στον Παναθηναϊκό, κυρίως στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Αμερικανός σούταρε 6/8 και σταμάτησε στους 19 πόντους. Ολα αυτά σε 28 λεπτά συμμετοχής.

To φύλλο αγώνα

Καλή η προσπάθεια, αναμφισβήτητα, αλλά και πάλι δεν ήταν αρκετή. Ο Παναθηναϊκός δεν είχε τις δυνάμεις να συνεχίσει σε υψηλό τέμπο στην άμυνα και στο κρίσιμο σημείο έχασε την επαφή του με το καλάθι. Η Λοκομοτίβ τελείωσε το ματς με 50% στο τρίποντο (13/26) και ο Παναθηναϊκός με μόλις 34% (9/26). Αυτή ήταν η μεγάλη διαφορά στο παιχνίδι.