17 Σεπτεμβρίου 2017

Η Σλοβενία κατέκτησε αήττητη το Eurobasket 2017

Η Σλοβενία κατέκτησε το Eurobasket 2017 με τον Ντράγκιτς να βάζει 35 πόντους, αλλά τους Πρέπελιτς - Ράντολφ να καθαρίζουν στο τέλος και να δίνουν τη νίκη επί της Σερβίας στον τελικό με 93-85.

Η Σλοβενία έγραψε ιστορία και στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης για πρώτη φορά στην ιστορία της... Νίκησε με 93-85 την Σερβία σε έναν συγκλονιστικό τελικό, που είχε για μεγάλους πρωταγωνιστή στο τέλος τον από μηχανής Θεό Κλέμεν Πρέπελιτς και τον Αντονι Ράντολφ. Την ώρα που ο Ντράγκιτς και ο Ντόνσιτς είχε τεθεί νοκ άουτ και η Σερβία είχε κάνει το 80-82, τα παιδιά του Κοκόσκοφ έκαναν κατάθεσε ψυχής και κόντρα στη ροή του αγώνα, απάντησαν με σερί 12-0...

Κάπως έτσι, λοιπόν, δεν πήγε χαμένη η υπερπροσπάθεια του Ντράγκιτς μέχρι το 36'(35 πόντοι) και 6.000 Σλοβένοι στις εξέδρες του Sinan Erdem Dome πανηγύρισαν τον τίτλο... Οι δε Σέρβοι, έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ανέβουν στην κορυφή, σε ένα ματς που φάνηκε να ελέγχουν στα τελευταία λεπτά.

Ο MVP

Σε ένα ματς ο Γκόραν Ντράγκιτς έβαλε 35 πόντους, ο πολυτιμότερος παίκτης ήταν ο από μηχανής Θεός. Ο Κλέμεν Πρέπελιτς ήταν ο ηγέτης που έψαχνε η Σλοβενία όταν οι καλυτεροι παίκτες της ομάδας ήταν στον πάγκο. Οταν ο Ντράγκιτς ήταν έξω με κράμπες (δεν έπαιξε στα τελευταία 4 λεπτά) και ο Ντόνσιτς είχε τραυματιστεί. Ο γκαρντ της Παρί Λεβαλουά το πήρε πάνω του και τελείωσε το ματς με 21 πόντους, έχοντας 5/6 βολές, 2/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ο τραυματισμός του Λούκα Ντόνσιτς σε ένα σημείο που η Σερβία είχε αρχίσει ήδη την αντεπίθεσή της, έμοιαζε σαν να είναι το πιο καθοριστικό σημείο του αγώνα. Η Σλοβενία έχασε ένα σημαντικό σημείο αναφοράς στην επίθεση, την ίδια στιγμή που ο Ντράγκιτς ξέμενε από δυνάμεις (στο δεύτερο μέρος έπαιζε με κράμπες). Σιγά σιγά η Σερβία πήρε τον έλεγχο, ροκάνισε τη διαφορά και στα επόμενα δέκα λεπτά πήρε το προβάδισμα. Ομως εκεί μίλησαν οι Πρέπελιτς και Ράντολφ, που κόντρα στη ροή του αγώνα πήραν τα ηνία και έφτασαν στη νίκη.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Στο πρώτο ημίχρονο ο κόσμος απόλαυσε απίστευτο μπάσκετ. Μπήκαν 103 πόντοι από τις δύο ομάδες, με την Σλοβενία να έχει 56 και την Σερβία 47. Ειδικά ο Γκόραν Ντράγκιτς είχε 26 πόντους στο διάστημα αυτό, με 7/12 δίποντα και 2/2 τρίποντα. Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός  έπεσε, ο 31χρονος γκαρντ δεν είχε δυνάμεις, παρ όλα αυτά έφτασε στους 35 πόντους και δεν ξεπέρασε Τζόρτζεβιτς (41) και Γκάλη (40) σε τελικούς Eurobasket.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι Σέρβοι άρχισαν καλύτερα το ματς και εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την υπεροπλία τους στην ρακέτα. Κούζμιτς και Μαριάνοβιτς ήταν ασταμάτητοι και όταν πήρε μπροστά και ο Μπογκντάνοβιτς, έγινε το 13-18 στο 8'. Ομως ο Ντράγκιτς έδωσε για πρώτη φορά το στίγμα του στο ματς και χάρη σε αυτόν η Σλοβενία μείωσε σε 20-22 στο δεκάλεπτο.

Μάλιστα πήρε και το προβάδισμα στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου, όταν ανέβασε στροφές ο Ράντολφς. Κάπως έτσι έγινε το 25-22 στο 12' και από εκείνο το σημείο και μετά η Σλοβενία πάτησε το γκάζι. Ο Ντράγκιτς ήταν ασταμάτητος, ο Πρέλεβιτς πυροβολούσε έξω από τα 6.75 μ. και στο 15' έγινε το 43-32!

Η Σερβία προσπάθησε να απαντήσει και δια χειρός Γκούντουριτς μείωσε σε 43-38, αλλά τότε πήρε για τα καλά στα χέρια του την κατάσταση ο Ντράγκιτς και έγραψε το 56-45 στο 19', φτάνοντας στους 26 πόντους!!!

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 56-47 και ο Ντράγκιτς με νέο τρίποντο στην εκκίνηση της επανάληψης έφτασε στους 13 συνεχόμενους πόντους για τη Σλοβενία και παράλληλα ανέβασε τη διαφορά στους 12 (59-47).

Η Σερβία μείωσε σε 61-53 στο 23'  και σε 61-55 στο 25', την ίδια στιγμή που ήρθε ο σοβαρός τραυματισμός του Λούκα Ντόντσιτς στον αστράγαλο, στερώντας από την Εθνική του ομάδα μια πολύτιμη λύση.

Το ματς πήρε εντελώς διαφορετική τροπή, ο Στίματς μείωσε σε 63-61 στο 28' . Ο Ράντολφ και ο Ντράγκιτς έδωσαν ανάσα στην Σλοβενία και ο Πρέπελιτς με 2/2 βολές ανέβασε τη διαφορά στους 8 (69-61) στο 29', όμως ο Μπογκντάνοβιτς είχε άμεσα την απάντηση και έφερε το ματς στο σουτ (69-67). Εν τέλει ο Ντράγκιτς με 2/2 βολές έκανε το 71-67, που ήταν και το σκορ τρίτου δεκαλέπτου.

Η Σλοβενία πάλεψε με όλες τις δυνάμεις της, ο Μπλάζιτς έγραψε το 75-67 στο 32', αλλά η Σερβία είχε ξεκάθαρα τον έλεγχο του παιχνιδιού χάρη στις περισσότερες λύσεις που διέθετε. Ο Λούσιτς, λοιπόν, μείωσε σε 77-76 στο 35' και ο Μάτσβαν το 76-77 αμέσως μετά. Ο Πρέπελιτς έδωσε ανάσα (80-78) στη Σλοβενία, αλλά ο Μάτσβαν και ο Μπογκντάνοβιτς έγραψαν το 80-82 στο 36'. Και μάλιστα σε εκείνο το σημείο, ο Ντράγκιτς βγήκε οριστικά εκτός αγώνα με κράμπες.

Ο Ράντολφ και ο Πρέπελιτς κατέθεσαν την ψυχή τους και το προβάδισμα άλλαξε εκ νέου (84-82 στο 38'). Ο Ράλντοφ έκανε το 86-82 μόλις 1:35 πριν από τη λήξη και στη συνέχεια ο Βίντμαρ έκοψε τον  Μπογκντάνοβιτς. Ο Πρέπελιτς έκανε το 88-82 , το σερί έφτασε στο 12-0 (92-82) κι εκεί κρίθηκαν όλα. Το τελικό 93-85 βρήκε τους Σλοβένους να πανηγυρίζουν και να ανεβαίνουν για πρώτη φορά στο πιο ψηλό σκαλί του ευρωπαϊκού μπάσκετ.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 56-47, 71-67, 93-85.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Κοκόσκοφ): Ράντολφ 11 (4 ριμπ.), Ντράγκιτς 35 (9/15 δίπ., 3/7 τρίπ., 8/9 βολ., 7 ριμπ., 3 ασ., 3 λαθ. 2 κλεψ.), Νίκολιτς 4, Πρέπελιτς 21 (4), Μούριτς 5 (1), Μπλάζιτς 7, Βίντμαρ 2, Ζάγκορατς, Ντίμετς, Τσάντσαρ, Ντόντσιτς 8 (3/10 σουτ, 7 ριμπ.).

ΣΕΡΒΙΑ (Τζόρτζεβιτς): Μάτσβαν 18 (2), Μπογκντάνοβιτς 22 (9/21 σουτ, 2/11 τρίπ., 4 ριμπ., 5 ασ.), Λούσιτς 9, Μιλοσάβλιεβιτς 2, Μπίρσεβιτς 8 (2), Στίματς 2, Μίσιτς 4, Γκούντουριτς 6 (2), Γιόβιτς 2, Κούζμιτς 6, Μαριάνοβιτς 6.